Felsőoktatási szakképzések
A nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény alapján a felsőfokú szakképzéseket 2013 őszétől felsőoktatási szakképzések váltják fel.
Egyetemünkön 2013. szeptemberétől az alábbi szakokon indít felsőoktatási szakképzéseket, amelyek a korábbi felsőfokú szakképzési szintnek megfelelő szakképesítést adnak. A szakképzés utáni, azonos besorolási szakon történő továbbtanulás esetén hallgatóink a szakképzésben megszerzett kreditekből 90 kreditet továbbvihetnek a BSc/BA alapkézésre is.
A felsőoktatási szakképzés legfőbb jellemzői:
- Felsőoktatási szakképzésben felsőfokú szakképzettség szerezhető, melyet oklevél tanúsít, de a megszerzett oklevél önálló végzettségi szintet nem ad.
- A felsőoktatási szakképzések képzési programját az intézmények dolgozzák ki.
- Felsőoktatási szakképzés moduláris felépítésű.
- Képzés megvalósítható nappali-, levelező- és távoktatási tagozat keretében.
- Képzési idő 4 oktatási félév, melyből egy félév összefüggő szakmai gyakorlat.
- Ménesgazda
felsőoktatási szakképzés • nappali tagozat • 4 félév • 120 kredit
Költségtérítéses finanszírozási forma esetén a költségtérítés összege:200 000 Ft/félévA felsőoktatási szakképzés oklevélben szereplő megjelölése:
szakképzettség: ménesgazdaSzakleírás:
A felsőoktatási szakképzés célja olyan lovas szakemberek képzése, akik képesek a mikro, kis- és középvállalkozások lovas létesítményeinek, méneseknek telepvezetői, irányítói feladatait ellátni. Megtervezik, majd irányítják a tenyésztési munka folyamatát, koordinálják a létesítmény napi feladatait, szükség szerint maguk is képesek azt elvégezni. Ismerik a minőségi tenyésztéshez szükséges takarmányozási és tartástechnológiai irányelveket, megteremtik a korszerű és piacképes lótartás feltételeit. Tevékenyen részt vesznek a lovak tenyészszemlékre, teljesítményvizsgákra történő felkészítésében. A szükséges gazdasági, pénzügyi, jogi ismeretek és informatikai tudás birtokában közreműködnek a létesítmény gazdasági életének irányításában, valamint az adminisztratív munkában.A felsőoktatási szakképzés összefüggő szakmai gyakorlatának követelményei:
A ménesgazda felsőoktatási szakképzésben a gyakorlati képzés a szakképzésre vonatkozó rendelkezések szerint megszervezhető felsőoktatási intézményben, illetve annak gyakorlati képzést biztosító szervezeti egységében (tangazdaság, lovarda), valamint a felsőoktatási intézmény által alapított gazdálkodó szervezetben, továbbá egyesületnél, alapítványnál és egyéb gazdálkodó szervezetnél (magyarországi ménes, mesterséges termékenyítő állomás, sportklub) is.A felsőoktatási szakképzésre történő felvétel feltételei:
A felsőoktatási szakképzésre csak az vehető fel, akinek egészségügyi alkalmassági vizsgálata során bebizonyosodott, hogy az élő állattal, lóval való biztonságos munkavégzésének akadálya nincs.- Mezőgazdasági
felsőoktatási szakképzés • nappali és levelező tagozat • 4 félév • 120 kredit
Költségtérítéses finanszírozási forma esetén a költségtérítés összege:200 000 Ft/félévA felsőoktatási szakképzés oklevélben szereplő megjelölése:
szakképzettség: felsőfokú mezőgazdasági mérnökasszisztensSzakleírás:
A felsőoktatási szakképzés célja olyan agrárszakemberek képzése, akik részt vesznek a mezőgazdasági termelési folyamat, a termék-előállítás technológiai változatainak működtetésében; közreműködnek a mezőgazdasági termelést végző kis- és középüzemek munkájában, a termék-előállítás folyamatában, a feldolgozásban, az értékesítésben, továbbá közreműködnek a pénzügyi tervek összeállításában, a gazdasági döntés-előkészítésben.
A felsőoktatási szakképzés összefüggő szakmai gyakorlatának követelményei:
A gyakorlati képzés a felsőoktatási szakképzésre vonatkozó rendelkezések szerint a felsőoktatási intézményben, illetve annak gyakorlati képzést biztosító szervezeti egységében (tangazdaság, tanműhely, laboratórium, taniroda), valamint a felsőoktatási intézmény által alapított gazdálkodó szervezetben, továbbá egyesületnél, alapítványnál és egyéb gazdálkodó szervezetnél szerezhető meg.
Az összefüggő szakmai gyakorlat időtartama teljes idejű képzésben: egy félév, legalább 560 óra, amely az agrártermelés sajátosságai miatt megosztható, de legalább öthetes összefüggő szakmai gyakorlatot kell külső szakmai gyakorlóhelyen teljesíteni. Részidős képzésben a szakmai gyakorlat hat hét (ebből összefüggő három hét), legalább 240 óra.